Бел Камен (Мојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бел Камен
археолошко наоѓалиште
Бел Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бел Камен
Бел Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611Координати: 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611
Основни податоци
Име Бел Камен
Место Мојно
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бел Камен е археолошки локалитет во битолското село Мојно. Локалитетот претставува населба од железно и доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, на местото каде што теренот преминува во Пелагониската Рамнина, од северната страна на патот Мојно-Мусинци. Локалитетот е тумба делумно уништена уште во времето на подигањето на доцноантичката населба околу неа. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, временски различни.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069