Ограѓе (Горна Чарлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограѓе
археолошко наоѓалиште
Ограѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограѓе
Ограѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′10″N 21°26′0″E / 41.15278° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.15278; 21.43333Координати: 41°9′10″N 21°26′0″E / 41.15278° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.15278; 21.43333
Основни податоци
Име Ограѓе
Место Горна Чарлија
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограѓе е археолошки локалитет во битолското село Горна Чарлија. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на 100 m јужно од селото, каде на површина од околу 1 хектар, при обработувањето на земјата се откриени фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Според исказите на локален жител, овде било најдено земјено сатче околу кое имало јагленчиња.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069