Црквиште (Свето Тодори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Црквиште
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 700 m источно од селото, каде по површината на нивите се гледаат грамади од кршен камен, фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Од овој локалитет се однесени во селската црква неколку мермерни предмети: ара без натпис со релјефни украси, стела со релјефна претстава на маж, жена и четири деца, осмоаголен мермерен столб (фрагментиран) и фрагментирана мермерна стела која е вградена во камбанаријата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069