Ерековски Ливади (Добрушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерековски Ливади
археолошко наоѓалиште
Ерековски Ливади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ерековски Ливади
Ерековски Ливади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250Координати: 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250
Основни податоци
Име Ерековски Ливади
Место Добрушево
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ерековски Ливади е археолошки локалитет во битолското село Добрушево. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 km северозападно од селото, каде при обработивањето на земјата се наоѓаат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069