Тумба (Ивањевци)

Координати: 41°12′23″N 21°21′32″E / 41.20639° СГШ; 21.35889° ИГД / 41.20639; 21.35889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°12′23″N 21°21′32″E / 41.20639° СГШ; 21.35889° ИГД / 41.20639; 21.35889
Основни податоци
Место Ивањевци
Општина Могила
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Ивањевци. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа северно од селото, во рамнината, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069