Над Чаир (Свето Тодори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Над Чаир
археолошко наоѓалиште
Над Чаир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Над Чаир
Над Чаир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Над Чаир
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Над Чаир е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа недалеку од селото, каде по површината на нивите се наоѓаат голем број орудија од камен и кремен, со разни облици и големини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069