Широка Падина (Дедебалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Широка Падина
археолошко наоѓалиште
Широка Падина is located in Македонија
Широка Падина
Местоположба на Широка Падина во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472Координати: 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472
Основни податоци
Место Дедебалци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Широка Падинаархеолошко наоѓалиште во битолското село Дедебалци. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1200 м јужно од селото Путурус и на околу 1400 м од селото Дедебалци, каде во блокот на ЗИК „Пелагонија“ по површината се среќаваат фраменти од керамички садови, питоси, тегули, тули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069