Манастир (Свето Тодори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир
археолошко наоѓалиште
Манастир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастир
Манастир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Манастир
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастир е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува осамени наоди од римско време. Наодите се пронајдени во урнатините на тогаш невобновениот Светотодорски манастир во старата средновековна црквичка, што се наоѓа на 1 км југозападно од селото. Тука биле пронајдени голем број антички сполии од мермер, и тоа: бази, столбови, делови од архитравна греда, како и една фрагментирана стела со релјефна претстава на 4 фигури.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069