Лудеј (Дедебалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лудеј
археолошко наоѓалиште
Лудеј is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лудеј
Лудеј
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472Координати: 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472
Основни податоци
Име Лудеј
Место Дедебалци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лудеј е археолошки локалитет во битолското село Дедебалци. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2 km од селото, на падините на Селечка Планина, во блокот на ЗИК „Пелагонија“ каде се откриени камени плочи од гробни конструкции, а по површината има фрагменти од керамички садови, тегули, тули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069