Св. Богородица (Подино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица
Св. Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′05″N 21°20′34″E / 41.21806° СГШ; 21.34278° ИГД / 41.21806; 21.34278Координати: 41°13′05″N 21°20′34″E / 41.21806° СГШ; 21.34278° ИГД / 41.21806; 21.34278
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Подино
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица е археолошки локалитет во битолското село Подино. Локалитетот претставува осамен наод од старохристијанско време. Се наоѓа во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ и во нејзиното дворно место, каде има неколку мермерни сполии, и тоа: мено од мермер вградено во скалите, пред влезот на црквата има голема мермерна плоча, а една парапетна плоча лежи покрај апсидата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069