Чешмина (Свето Тодори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешмина
археолошко наоѓалиште
Чешмина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чешмина
Чешмина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Чешмина
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чешмина е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 km северно од селото, каде при обработувањето на земјата жителите откриле темели од стари објекти градени од кал и камен. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди, фрагменти од мермерни плочи и др.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069