Лилјак (Мојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лилјак
археолошко наоѓалиште
Лилјак is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лилјак
Лилјак
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611Координати: 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611
Основни податоци
Име Лилјак
Место Мојно
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лилјакархеолошко наоѓалиште во битолското село Мојно. Претставува населба од железно време. Се наоѓа на околу 1,8&nbspкм источно од селото и на околу 300 м северно од превојот преку кој минува патот Мојно - Орле, каде на тесен гребен на Селечка Планина се гледаат остатоци од мала населба, а по површината множество фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069