Чарлиски Тумби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чарлиски Тумби
археолошко наоѓалиште
Чарлиски Тумби is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чарлиски Тумби
Чарлиски Тумби
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889Координати: 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889
Основни податоци
Име Чарлиски Тумби
Место Долна Чарлија
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чарлиски Тумби е археолошки локалитет во битолското село Долна Чарлија. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 3 km западно од селото, во непосредната близина на селскиот пат за Беранци, каде се наоѓаат три помали тумби. Првата има пречник од околу 60 m и височина од 1,30 m, втората е со пречник од 35 m и височина од 1,50 m, а третата тумба е со пречник од 30 m и височина од 1,40 m. По површината на сите три тумби се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069