Бели Камења (Долно Српци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бели Камења
археолошко наоѓалиште
Бели Камења is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бели Камења
Бели Камења
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′27″N 21°21′55″E / 41.17417° СГШ; 21.36528° ИГД / 41.17417; 21.36528Координати: 41°10′27″N 21°21′55″E / 41.17417° СГШ; 21.36528° ИГД / 41.17417; 21.36528
Основни податоци
Име Бели Камења
Место Долно Српци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бели Камења е археолошки локалитет во битолското село Долно Српци. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа во нива на локален жител, каде била откриена мермерна плоча со натпис, која не е зачувана.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069