Градиште (Дедебалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472Координати: 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472
Основни податоци
Име Градиште
Место Дедебалци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во битолското село Дедебалци. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на падините на Селечка Планина, оддалечени 1 km источно од селото, во блокот на ЗИК „Пелагонија”, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и големо количество градежен материјал. Откриени се и камени плочи од гробни конструкции. Локалитетот зафаќа простор од околу 1 хектар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069