Воден Дол (Беранци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воден Дол
археолошко наоѓалиште
Воден Дол is located in Македонија
Воден Дол
Местоположба на Воден Дол во Македонија
Местоположба 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° N; 21.35972° E / 41.15889; 21.35972Координати: 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° N; 21.35972° E / 41.15889; 21.35972
Основни податоци
Име Воден Дол
Место Беранци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“

Воден Долархеолошко наоѓалиште во битолското село Беранци. Претставува некропола од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069