Кутлина (Свето Тодори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кутлина
археолошко наоѓалиште
Кутлина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кутлина
Кутлина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Кутлина
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кутлина е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Артефактот бил пронајден во нина на локален жител, што се наоѓа на околу 2 km североисточно од селото, каде е најдена мермерна стела со релјефна претстава на маж, жена и четири деца меѓу нив. Стелата се чува во тремот на селската црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069