Кале (Свето Тодори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Кале
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на околу 4-5 km западно од селото, во планинскиот масив, на тешко пристапна ридска височина (кота 1.494 m), каде се наоѓаат остатоци од бедемот на калето, обраснати во вегетација и бурјан, чии контури сосема јасно се оцртуваат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069