Тумба во Ливаѓето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба во Ливаѓето
археолошко наоѓалиште
Тумба во Ливаѓето is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба во Ливаѓето
Тумба во Ливаѓето
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Тумба во Ливаѓето
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба во Ливаѓето е археолошки локалитет во битолското село Могила. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 2 km североисточно од селото, во непосредната близина на селскиот пат за Горна и Долна Чарлија. Има пречник во основата од околу 80 m и височина од 1-1,50 m. На површината се наоѓаат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069