Школска Тумба (Могила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Школска Тумба
археолошко наоѓалиште
Школска Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Школска Тумба
Школска Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Школска Тумба
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Школска Тумба или Тумба II е археолошки локалитет во битолското село Могила. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа во селото, на растојание од околу 120 m од локалитетот Тумба I (Сред Село). Има пречник во основата од 180 m и височина од 2 m. На неа се подигнати неколку селски куќи, а и осумгодишното училиште, со што се направени големи оштетувања, особено на горните слоеви кои се наполно уништени. Во 1977 година е извршено сондажно ископување во дворот на локален жител, при што е констатиран културен слој дебел 6,90 m, исполнет со множество керамички садови и друг археолошки материјал од времето на постариот неолит (велушко-породинска група). Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069