Роњевска Тумба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роњевска Тумба
археолошко наоѓалиште
Роњевска Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Роњевска Тумба
Роњевска Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Роњевска Тумба
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Роњевска Тумба е археолошки локалитет во битолското село Могила. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 200 m североисточно од Тумба I (Сред Село) и претставува необработен простор опкружен со новоизградени куќи. Северниот крај на тумбата е оштетен со засеците на селскиот пат. На површината има фрагменти од керамички садови, куглички за праќа и друг неолитски материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069