Ќерамидница (Лознани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште
Ќерамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ќерамидница
Ќерамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′28″N 21°24′13″E / 41.20778° СГШ; 21.40361° ИГД / 41.20778; 21.40361Координати: 41°12′28″N 21°24′13″E / 41.20778° СГШ; 21.40361° ИГД / 41.20778; 21.40361
Основни податоци
Име Ќерамидница
Место Лознани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ќерамидница е археолошки локалитет во битолското село Лознани. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и се претпоставува дека е населба. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека источно од селото, сега под ниви, мештаните наоѓале керамички садови и големи грамади од камен. Според кажувањата на некои, некој мештанин направил куќа од мноштвото на градежен материјал што бил забележлив таму.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998