Рупа (Мојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рупа
археолошко наоѓалиште
Рупа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рупа
Рупа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611Координати: 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611
Основни податоци
Име Рупа
Место Мојно
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рупа е археолошки локалитет во битолското село Мојно. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 700 m североисточно од селото, каде при обработувањето на нивите се откриени темели од објекти, а по површината фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се монети од Анастасиј. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069