Св. Ѓорѓи (Ивањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Ѓорѓи
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи is located in Македонија
Св. Ѓорѓи
Местоположба на Св. Ѓорѓи во Македонија
Местоположба 41°12′23″N 21°21′32″E / 41.20639° СГШ; 21.35889° ИГД / 41.20639; 21.35889Координати: 41°12′23″N 21°21′32″E / 41.20639° СГШ; 21.35889° ИГД / 41.20639; 21.35889
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Ивањевци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓиархеолошко наоѓалиште во битолското село Ивањевци. Претставува осамен наод од римско и доцноантичко време и среден век. Се наоѓа во самата селска црква „Св. Ѓорѓи“ и во црковниот двор, кои потекнуваат од старата црква која била на местото каде што сега се наоѓа училиштето „Кочо Рацин“. Во дворното место на црквата има повеќе мермерни споменици, и тоа: капител, ара и две стебла од столбови од кои едното е со натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069