ОУ „Кочо Рацин“ - Ивањевци

Координати: 41°12′28.5″N 21°21′21.1″E / 41.207917° СГШ; 21.355861° ИГД / 41.207917; 21.355861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Рацин

Поглед на централното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на централното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Ивањевци
Адреса: с. Ивњевци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Централно основно училиште „Кочо Рацин“ - Ивањевци; скратено: ЦОУ „Кочо Рацин“) — централно основно училиште во селото Ивањевци.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на крајот од селото, непосредно од левата страна на патот кој продолжува до Трновци. На местото на коешто се наоѓа училиштето во минатото постоела црква „Св. Никола“ околу која имало гробови, а при изградбата на училиштето целиот простор бил израмнет со земја.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Долно Српци се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Директор“. македонски: Општина Могила. Архивирано од изворникот на 2020-09-27. Посетено на 29 јули 2019.
  2. Ивањевци Архивирано на 29 јуни 2020 г.“. Мој Роден Крај.

41°12′28.5″N 21°21′21.1″E / 41.207917° СГШ; 21.355861° ИГД / 41.207917; 21.355861