ПУ „Кочо Рацин“ - Свето Тодори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кочо Рацин“

Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Свето Тодори
Адреса: с. Свето Тодори
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кочо Рацин“ - Свето Тодори; скратено: ПОУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Свето Тодори, составен дел на истоименото училиште во селото Ивањевци.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во западниот дел од селото, од десната страна на патот кој продолжува до Светотодорскиот манастир.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Директор“. македонски: Општина Могила. конс. 26 јули 2019. 

Координати: 41°13′40.4″N 21°20′05.2″E / 41.227889° СГШ; 21.334778° ИГД / 41.227889; 21.334778