Прејди на содржината

ПУ „Кочо Рацин“ - Беранци

Координати: 41°09′30.2″N 21°21′31.5″E / 41.158389° СГШ; 21.358750° ИГД / 41.158389; 21.358750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Рацин

Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Беранци
Адреса: с. Беранци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кочо Рацин“ - Беранци; скратено: ПОУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Беранци, составен дел на истоименото училиште во селото Ивањевци.

Училиштето е именувано по македонскиот поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Игралиште во дворот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, непосредно од десната страна на патот кој води од Ивањевци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

41°09′30.2″N 21°21′31.5″E / 41.158389° СГШ; 21.358750° ИГД / 41.158389; 21.358750