ПУ „Кочо Рацин“ - Трновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Рацин

Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Трновци
Адреса: с. Трновци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кочо Рацин“ - Трновци; скратено: ПОУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Трновци, составен дел на истоименото училиште во селото Ивањевци.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Игралиште во дворот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, непосредно од десната страна на патот кој води од Ивањевци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Директор“. македонски: Општина Могила. Архивирано од изворникот на 2020-09-27. Посетено на 26 јули 2019.

Координати: 41°14′52.7″N 21°20′0″E / 41.247972° СГШ; 21.33333° ИГД / 41.247972; 21.33333