ПУ „Кочо Рацин“ - Долно Српци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кочо Рацин“

Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Долно Српци
Адреса: с. Долно Српци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кочо Рацин“ - Долно Српци; скратено: ПОУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Долно Српци, составен дел на истоименото училиште во селото Ивањевци.

Училиштето е именувано по македонскиот поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Игралиште во дворот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа во непосредна близина на сретселото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Координати: 41°10′36.3″N 21°21′38.3″E / 41.176750° N; 21.360639° E / 41.176750; 21.360639