Гајтаница (Ношпал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гајтаница
археолошко наоѓалиште
Гајтаница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гајтаница
Гајтаница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000Координати: 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000
Основни податоци
Име Гајтаница
Место Ношпал
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гајтаница попозната како Тумба Гајтаница е археолошки локалитет во битолското село Ношпал. Локалитетот претставува населба од неолитско и доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 km од селото, на мала височинка - тумба која е оштетена од интензивното обработување на земјата, а додена во нивата на еден локален селанец се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија, куќен лепеж и фрагменти од тегули, питоси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069