Св. Петка (Трап)

Координати: 41°7′56″N 21°28′11″E / 41.13222° СГШ; 21.46972° ИГД / 41.13222; 21.46972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петка

Карта

Местоположба 41°7′56″N 21°28′11″E / 41.13222° СГШ; 21.46972° ИГД / 41.13222; 21.46972
Основни податоци
Место Трап
Општина Могила
Тип

 осамен наод


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Петка — археолошко наоѓалиште во битолското село Трап. Претставува осамен наод од старохристијанско време. Се наоѓа во дворот на црквата „Св. Петка“, каде има мермерни сполии, и тоа: две мермерни плочи, надгробна стела вградена во темелот на црквата, мермерен столб и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069