Горни Ливади (Ношпал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горни Ливади
археолошко наоѓалиште
Горни Ливади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горни Ливади
Горни Ливади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000Координати: 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000
Основни податоци
Име Горни Ливади
Место Ношпал
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горни Ливади е археолошки локалитет во битолското село Ношпал. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500 m северозападно од селото, на блага височинка - тумба која е оштетена од интензивното обработување на земјата, каде по површината се гледаат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, цевки за водовод, како и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069