Св. Петка (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000Координати: 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Црничани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во битолското село Црничани. Претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 200–300 м западно од селото, покрај патот за селото, каде се наоѓа црквата „Св. Петка“. На теренот се забележуваат контури од постар објект со димензии од 30 x 10 м. Апсидата на објектот е преправена во мала црква од која се зачувани само апсидалниот простор и две помали простории. Најверојатно на оваа локација се наоѓала ранохристијанска базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069