Во Селото (Долна Чарлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889Координати: 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889
Основни податоци
Име Во Селото
Место Долна Чарлија
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото е археолошки локалитет во битолското село Долна Чарлија. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа низ селото, каде во повеќе селски куќи и дворови се чуваат повеќе мермерни споменици, и тоа: во куќата на Вртковски има мермерен блок со правоаголна форма, а во дворот на Јаневски два мермерни столба и мермерно корито.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069