Тумба (Долна Чарлија)

Координати: 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889
Основни податоци
Место Долна Чарлија
Општина Могила
Тип

 населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Долна Чарлија. Претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на северната периферија на селото, во рамнината каде се издига висока тумба со пречник од 80 × 90 м, во чија основа спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069