Градиште (Беранци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972Координати: 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972
Основни податоци
Место Беранци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Беранци. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2 км западно под селото на мал рид со зарамнето плато, опкружен со одбранбени ѕидови кои зафаќаат простор од 90 × 40 м. По површната се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал, а најдени се монети од Јустин I, Јустинијан I и постари, кои се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069