Копилица (Радобор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Копилица
археолошко наоѓалиште
Копилица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Копилица
Копилица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′05″N 21°26′28″E / 41.11806° СГШ; 21.44111° ИГД / 41.11806; 21.44111Координати: 41°07′05″N 21°26′28″E / 41.11806° СГШ; 21.44111° ИГД / 41.11806; 21.44111
Основни податоци
Име Копилица
Место Радобор
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Копилица е археолошки локалитет во битолското село Радобор. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 2 km северозападно од селото, и на 300-400 m од управната зграда на ЗИК „Пелагонија“ - погон во селото Радобор, каде при орањето на нивите се откриени многубројни фрагменти од керамички садови, парчиња од куќен лепеж и орудија од камен и коска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069