Св. Димитрија (Долна Чарлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Димитрија
Св. Димитрија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889Координати: 41°8′26″N 21°26′20″E / 41.14056° СГШ; 21.43889° ИГД / 41.14056; 21.43889
Основни податоци
Име Св. Димитрија
Место Долна Чарлија
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Димитрија е археолошки локалитет во битолското село Долна Чарлија. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во олтарот на црквата „Св. Димитриј“, чија што чесна трпеза е направена од мермерна ара врз која е поставена мермерна плоча. Внатре, во југоисточното ќоше на црквата е вграден фрагмент од мермер, на јужниот влез има мермерен блок поставен како праг, а во југозападното ќоше од надворешната страна се вградени уште два мермерни блока. Потеклото на овие сполии не е познато.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069