Св. Никола (Ношпал)

Координати: 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Никола

Карта

Местоположба 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000
Основни податоци
Место Ношпал
Општина Могила
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во битолското село Ношпал. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во дворот на црквата „Св. Никола“ каде има неколку мермерни сполии, и тоа: мермерна ара со старогрчки натпис и мермерна база, кои се донесени од непознато наоѓалиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069