Црква „Св. Никола“ - Ношпал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Ношпал 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба
Координати 41°10′45.5″N 21°27′03.7″E / 41.179306° N; 21.451028° E / 41.179306; 21.451028Координати: 41°10′45.5″N 21°27′03.7″E / 41.179306° N; 21.451028° E / 41.179306; 21.451028
Населено место Ношпал
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1865
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Ношпал.[1] Црквата е сместена во крајниот јужен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1865 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со многуаголна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна, а над него има ниша со натпис на грчки јазик, додека над нишата има отвор во кој е испишана 1858 година. На западната страна над влезот има уште еден натпис на грчки јазик. Од десната страна на влезот има камен споменик. Објектот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се сместени помошен објект, базен за верски обреди и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 11. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]