Клепач (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клепач
археолошко наоѓалиште
Клепач is located in Археолошки локалитет во Македонија
Клепач
Клепач
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000Координати: 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000
Основни податоци
Име Клепач
Место Црничани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Клепач е археолошки локалитет во битолското село Црничани. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, каде по површината на нивите се гледаат грамади од градежен материјал, остатоци од куќи и црква. Кај жителите постои верување дека овде била старата локација на селото Клепач. На локалитетот биле најдени монети. На истата локација постојат повеќе тумби со кружна форма, со пречник од 5-6 m и зачувана височина од 1-1,5 m, кои се изградени од белутрак - кварц.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069