Плочи (Добрушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плочи is located in Македонија
Плочи
Местоположба на Плочи во Македонија
Местоположба 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250Координати: 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250
Основни податоци
Место Добрушево
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Плочиархеолошко наоѓалиште во битолското село Добрушево. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 км северно од селото, каде при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти градени од камен и варов малтер, а по површината се среќава множество фрагменти од керамички садови, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069