Св. Арангел (Долно Српци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Арангел
археолошко наоѓалиште
Св. Арангел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Арангел
Св. Арангел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′27″N 21°21′55″E / 41.17417° СГШ; 21.36528° ИГД / 41.17417; 21.36528Координати: 41°10′27″N 21°21′55″E / 41.17417° СГШ; 21.36528° ИГД / 41.17417; 21.36528
Основни податоци
Име Св. Арангел
Место Долно Српци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Арангел е археолошки локалитет во битолското село Долно Српци. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во темелите и околу новата црква „Св. Архангел Михаил“. Според остатоците од архитектонска пластика, новата црквата била подигната врз темели на постар ојект. Пред влезот, од јужната страна има столб и профилирана база изработени од мермер, а околу самата црква гробови покриени со камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069