Тврди Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврди Град
археолошко наоѓалиште
Тврди Град is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тврди Град
Тврди Град
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000Координати: 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000
Основни податоци
Име Тврди Град
Место Црничани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тврди Град е археолошки локалитет во битолското село Црничани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 km јужно од селото, на падините на Селечка Планина, каде се зачувани траги од бедем граден од камен и варов малтер, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069