Будаково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Будаково
Будаково is located in Македонија
Будаково
Местоположба на Будаково во Македонија
Координати 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417Координати: 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417
Општина Општина Могила
Население 248 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 576 м
Будаково на општинската карта
Будаково во Општина Могила.svg

Атарот на Будаково во рамките на општината
Commons-logo.svg Будаково на Ризницата

Будаково е село во Општина Могила, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во котлината Пелагонија, североисточно од Битола. На запад се наоѓа селото Могила, а на југ селото Трап. Селото е рамничарско, на надморска височина од 525 метри. Лежи непосредно на локалниот пат во меридијански правец.Од градот Битола населбата е оддалечена 23 километри. Атарот не е многу голем и зафаќа површина од 5,1 км2.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Будаково живееле 312 жители, од кои 52 Македонци и 260 Турци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Будаково имало 32 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 248 жители.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 570
1953 72 582 ... 1 655
1961 210 269 ... ... 21 ... 2 502
1971 138 139 ... 1 ... 1 279
1981 112 195 ... 2 309
1991 76 2 208 ... 3 289
1994 45 200 ... 245
2002 44 3 200 1 248

Родови[уреди | уреди извор]

Будаково е македонско-турско село.

  • Македонски родови се: Велковци (7 куќи) староседелци, за време на турците имале нешто своја земја; Миленковци (1 куќа) доселени се од кичевското село Белица во 1935 година; Јабланичани (3 куќи), Јудовци (1 куќа) и Олшанци (9 куќи) доселени се во 1955/56 првите од селото Јабланица, струшко. Вторите од селото Јудово, кичевско. А третите од селото Елшани, охридско.
  • Турски родови се: Шарколар (8 куќи), Јакуплар (2 куќи), Алимлар (5 куќи), Тељалар (7 куќи), Јускалар (7 куќи), Ќеримлер (3 куќи), Селимлер (3 куќи), Рамолар (7 куќи), Мучелер (3 куќи), Алиџадилер (4 куќи) и Карадемолар (2 куќи) наведените родови се намножиле од три турски домаќинства доселени од некое место во Мала Азија. Во родот Јускалар се знае следната генеологија Селман (жив на 76 год. во 1950тите) Ајредин-Јусуф-Мемиш, еден од првите доселеници; Алимовци (2 куќи) и Велиовци (1 куќа) доселени се од селото Преглово, кичевско, првите во 1919 година, а вторите 1931 година. Порано зборувале македонски, но сега мешајќи се со турците зборуваат турски.[5]


Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[6]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.247.
  2. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.166-167.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. 1914-1997., Trifunoski, Jovan F., (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670252678. OCLC 469501519. http://worldcat.org/oclc/469501519. 
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]