Црква „Св. Јован Крстител“ - Беранци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква „Св. Јован Крстител“ - Беранци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба

Координати 41°09′19.2″N 21°20′48.2″E / 41.155333° СГШ; 21.346722° ИГД / 41.155333; 21.346722Координати: 41°09′19.2″N 21°20′48.2″E / 41.155333° СГШ; 21.346722° ИГД / 41.155333; 21.346722
Место Беранци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Осветување 2 август 1879
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — манастирска црква на Беранечкиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 2 август 1879 година, поточно на верскиот празник Илинден. Од фрескописот во внатрешноста на црквата се забележува дека истата била обновена во 1979 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола, многуаголна апсида и многуаголни крила. На секоја страна од куполата има по една монофора. Влезот на црквата е сместен на јужната страна и над него има застаклен дел во кој има фреска на која е прикажан Јован Крстител. Внатрешноста е живописана, а иконостасот содржи икони во три реда.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 10. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]