Црква „Св. Константин и Елена“ - Беранци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Црква „Св. Константин и Елена“ - Беранци 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба
Координати 41°09′39.8″N 21°21′29.3″E / 41.161056° N; 21.358139° E / 41.161056; 21.358139Координати: 41°09′39.8″N 21°21′29.3″E / 41.161056° N; 21.358139° E / 41.161056; 21.358139
Населено место Беранци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Константин Велики и Царица Елена
Осветување 23 август 2003
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Константин и Еленацрква во селото Беранци. Црквата се наоѓа во северниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Од прикачената мермерна плоча во дворот на црквата се забележува дека истата била осветена на 23 август 2003 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со украсена полукружна апсида на источната страна и шеснаесетаголна купола. Секоја втора страна на куполата е со поголема површена и содржи по една монофора, а една монофора има и на јужната страна на храмот. Главниот влез е сместен на западната страна. Објектот е изграден од тули и е покриен со лимен кров. Дворот на црквата е ограден со железна ограда и во него има мермерна плоча со податок за осветувањето на црквата и дарителот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]