Долно Агларци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Агларци
Долно Агларци is located in Македонија
Долно Агларци
Местоположба на Долно Агларци во Македонија
Координати 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028Координати: 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028
Општина Новаци
Население 167 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02040
Надм. вис. 577 м
Долно Агларци на општинската карта
Долно Агларци во Општина Новаци.svg

Атарот на Долно Агларци во рамките на општината


Долно Агларци — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Долно Агларци е рамничарско село сместено во средишниот дел на Битолското Поле, од левата страна на Црна Река. Расположено на надморска височина од 582 метри, а од градот Битола е оддалечено 21 километар. Неговите жители се занимаваат исклучиво со полјоделство.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Долно Агларци живееле 230 жители, од кои 170 Македонци и 60 Турци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Долно Агларци имало 240 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.

Според пописот од 2002 година, во Горно Агларци имало 167 жители, сите Македонци.[2]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948406—    
1953439+8.1%
1961416−5.2%
1971390−6.2%
ГодинаНас.±%
1981368−5.6%
1991269−26.9%
1994183−32.0%
2002167−8.7%

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 230[1] 176[4] 406 439 416 390 368 269 183 167

Родови[уреди | уреди извор]

Долно Агларци е македонско село.

  • Доселеници: Кајмаковци (4 к.) доселени се однекаде; Богдановци (7 к.) и Рашковци (2 к.) они се гранка од родот Клештовци во Горно Агларци; Спасевци (2 к.), Араковци (5 к.), Чорбевци (5 к.), Апчевци (2 к.) и Спанчевци (1 к.) доселени се однекаде; Пројовци (6 к.) доселени се од некое место во денешна Грција; Волкановци (2 к.) од Дедебалци се населиле во Арматуш, а од Арматуш во 1908 година во денешното село; Романовци (6 к.) доселени се од Горно Агларци, каде имаат истоимени роднини; Кајларовци (1 к.) доселени се во турско време од околината на Кајлари во Грција; Головодовци (6 к.) потекнуваат од предокот Китан кој бил донесен од селото Далбеговци; Гунгуловци (3 к.) доселени се во 1910 година од селото Поешево; Мијовци (2 к.) доселени се од Добрушево; Борис (1 к.) доселени однекаде.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 159 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект на општината.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 141 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[8]
Археолошки наоѓалишта[9]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 237.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 166-167.
  5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]