ОУ „Славко Лумбарковски“ - Новаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славко Лумбарковски

Поглед на централното основно училиште „Славко Лумбарковски“
Поглед на централното основно училиште „Славко Лумбарковски“
Место
Општина: Општина Новаци
Наречено по: Славко Лумбарковски
Нас. место: Новаци
Адреса: с. Новаци
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1933
Број на ученици: 154 (2021/2022)
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Славко Лумбарковски“ (официјално: Централно основно училиште „Славко Лумбарковски“ - Новаци; скратено: ЦОУ „Славко Лумбарковски“) — централно основно училиште во селото Новаци.

Училиштето е именувано по македонскиот народен борец Славко Лумбарковски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во западниот дел од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Атанасиј“.

Објект[уреди | уреди извор]

Стариот објект на училиштето бил изграден во 1933, додека новиот објект во 1993 година. Новиот објект е на два ката и зафаќа површина од 900 м2.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[2] Наставата се изведува во една смена.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Бач се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°02′26.1″N 21°27′16.8″E / 41.040583° СГШ; 21.454667° ИГД / 41.040583; 21.454667