Голема Тумба (Добромири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема Тумба
археолошко наоѓалиште
Голема Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голема Тумба
Голема Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′9″N 21°27′20″E / 41.06917° СГШ; 21.45556° ИГД / 41.06917; 21.45556Координати: 41°4′9″N 21°27′20″E / 41.06917° СГШ; 21.45556° ИГД / 41.06917; 21.45556
Основни податоци
Име Голема Тумба
Место Добромири
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голема Тумба е археолошки локалитет во битолското село Добромири. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 1,5 km северно од селото, во непосредната близина на старото корито на Црна Река, каде од неговата лева страна се издига тумба висока 3 метра која има неправилна кружна основа со димензии од 210 x 100 m. Со интензивните земјоделски работи нејзиниот првобитен облик е прилично нарушен. Во 1977 година е извршено пробно ископување при што се констатирани два хоризонта на живеење од времето на средниот неолит, односно од велушко-породинската културна група. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069